منوی اصلی
نویسندگان
دوستان
آرشیو وبلاگ
منوی اضافه
  • متن
آمار و اطلاعات
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قدرت گرفته از : تم کده !

تلسكوپ KM3Net (تلسكوپ كیلومتر مكعبی نوترینو) كه قرار است به بررسی ذرات ریز و سریع نوترینو بپردازد از شبكه‌هایی از آشكارسازها با حجم چندین كیلومتر مكعب تشكیل خواهد شد كه ارتفاع هر كدام از برج 830 متری الخلیفه دوبی بیشتر خواهد بود.

به گفته پیتر فیشر، فیزیكدان ذرات دانشگاه فنی ماساچوست در زمان كشف یك ذره، این ماده با مواد گوناگون مانند آب، فولاد، هوا یا یخ در تعامل است. هرچه میزان این تعامل كمتر باشد، ماده بیشتری برای اثرگذاری بر آن مورد نیاز است.

آب دریا در میان آشكارسازهای 900 متری KM3Net مانند یك آشكارساز عظیم نوری عمل می‌كند. آَشكارسازها به دنبال جرقه‌هایی هستند كه در نتیجه اصابت ذرات نوترینو با اتم‌های آب به دست می‌آید.

اكتشافات این تلسكوپ كه ساخت آن از سال آینده آغاز خواهد شد، می‌تواند پژوهشهای ماده تاریك و فیزیك انرژی بالا را به پیش ببرد.

در دهه گذشته، سه پروژه با همین هدف در ابعاد كوچكتر در اعماق 2500 تا 4500 متری به پژوهش نوترینوها پرداخته‌اند. آنتارس كه در اعماق دریای مدیترانه در نزدیكی تولون فرانسه احداث خواهد شد، بزرگترین تلسكوپ نوترینو در نیمكره شمالی است كه از 12 آشكارساز 350 متری در بستر دریا تشكیل شده است.

به گفته محققان، تلسكوپ نوترینوی KM3Net از نظر حساسیت فیزیكی آن هم در جهان منحصر به فرد بوده و دسترسی به اطلاعات علمی در جهت ارتقای حوزه‌های متفاوتی چون ستاره‌شناسی، تحقیقات ماده تاریك، پرتو كیهانی و فیزیك انرژی بالا را فراهم خواهد كرد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات